Wprawdzie na temat tragedii smoleńskiej powstało kilkadziesiąt mniej lub bardziej udanych publikacji – bodaj żadna z nich nie dotyka w stopniu dostatecznym tematu działań służb specjalnych. Nadal nie wiemy: jaką rolę należy przypisać służbom III RP przed, w trakcie i po zdarzeniach z 10 kwietnia?
Czy jest to rola biernych acz nieudolnych wykonawców poleceń wydawanych przez polityków, czy może rola ukrytych inspiratorów i rzeczywistych decydentów? Specyfika działalności tajnych służb w połączeniu ze skalą dezinformacji i fałszerstw towarzyszących katastrofie sprawia, że próba odpowiedzi na takie pytania musi napotykać na ograniczenia. Pokonanie ich metodą prostych domysłów lub fantastycznych hipotez byłoby zapewne efektowne, ale nie przybliżyłoby nas do prawdy. Nie taki cel przyświecał autorowi.
Ta książka nie przynosi zatem sensacyjnych rozstrzygnięć i nie zawiera łatwych odpowiedzi. Jest próbą rekapitulacji naszej dotychczasowej wiedzy i wyznaczenia perspektywy, z jakiej należy patrzeć na działania służb specjalnych wokół Smoleńska. Opiera się na faktach i trzeźwej ocenie zdarzeń – tam zaś, gdzie pojawia się pokusa spekulacji, pozostaje raczej przy wyborze racjonalnym.
Ilość stron: 183
Okładka miękka
Rok wydania: 2012